Анқарада Туркиянинг аэрокосмик компанияси — TUSAŞ заводи ҳудудида теракт содир бўлди. Ҳужум натижасида ҳалок бўлганлар ва ярадорлар бор. Икки жангари йўқ қилинди, яна бири гаровда ушлаб турибди.
Фото: кадр из видео
Анқарадаги Туркия аэрокосмик компанияси биносига уюштирилган ҳужум оқибатида уч киши ҳалок бўлди, 14 киши жароҳат олди, дея хабар берди ИИВ раҳбари Али Ерликая.
«Худо жафокашларимизга шафқат қилсин ва мен ярадорларимизнинг тезроқ соғайишини тилайман», — деди Али Ерликая. У «бу жирканч ҳужумни» қоралашини айтди ва терроризмга қарши курашни давом эттиришга ваъда берди.
Теракт Туркиянинг TUSAŞ аэрокосмик компаниясининг Анқара шаҳридаги авиация заводида содир бўлди. У ерда портлашлар ва отишмалар эшитилди. Кадрларда портлаш содир бўлган жой устидаги тутун устунлари кўринади, автоматларнинг ўқ товушлари эшитилади.
Бинога худкуш террорчилар ҳужум қилишди, деб хабар берди Haber7 гувоҳларга таяниб. Тармоқда эълон қилинган кадрлардан кўриниб турибдики, улар автоматик қуролга ўхшаш қуролланган.
TUSAŞ — Туркиядаги самолётларни лойиҳалаш, ишлаб чиқиш, ишлаб чиқариш, комплектлаш, янгилаш ва сотувдан кейинги хизмат кўрсатиш соҳасидаги технологик компания. У, жумладан, TAI Anka UAV разведка дронлари, Т129 АТАК зарба берувчи вертолётлари ва бешинчи авлод TF-X қирувчи самолётларини ишлаб чиқаради.
Анқарадаги теракт оқибатида тўрт киши ҳалок бўлди, 14 киши яраланди, деди Туркия президенти Ражаб Тоййиб Эрдўған БРИКС саммити доирасида президент Владимир Путин билан учрашув чоғида, деб ёзади РБК.
Аввалроқ Туркиянинг Sabah газетаси уч киши ҳалок бўлгани ҳақида хабар берган эди.
Ҳужумчилар сони ва уларнинг сабаблари ҳақида аниқ маълумотлар йўқ.
Анқарада икки террорчи йўқ қилинди. Яна бири тирик ва гаровда ушлаб туришда давом этмоқда, деб хабар бермоқда Туркия оммавий ахборот воситалари.
Баъзи маълумотларга кўра, жангарилар АКС-74У, тўппончалар ва бешта америка гранатаси билан қуролланган.

Три человека погибли и 14 пострадали в результате нападения на здание Турецкой аэрокосмической компании в Анкаре, сообщил глава МВД Али Ерликая.
«Да помилует Бог наших мучеников, и я желаю нашим скорейшего выздоровления раненым», — заявил Али Ерликая. Он сказал, что осуждает «это гнусное нападение», и пообещал и дальше бороться с терроризмом.
Теракт произошел у авиационного завода турецкой аэрокосмической компании TUSAŞ в Анкаре. Там были слышны взрывы и стрельба. На кадрах с места видно столб дыма над местом взрыва, слышны очереди из автоматов.
Здание атаковали террористы-смертники, сообщал Haber7 со ссылкой на очевидцев. На кадрах, которые публиковали в Сети, видно, что они вооружены похожим на автоматическое оружием.
TUSAŞ — технологическая компания в области проектирования, разработки, производства, комплектации, обновления и послепродажного обслуживания воздушных судов в Турции. Она в том числе выпускает разведывательные беспилотники TAI Anka UAV, ударные вертолеты T129 ATAK и истребители пятого поколения TF-X.
Четыре человека погибли в результате теракта в Анкаре, 14 человек получили ранения, сказал президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган во время встречи с президентом Владимиром Путиным на полях саммита БРИКС, пишет РБК.
До этого турецкая газета Sabah сообщила о трех погибших.
Точных данных о числе нападавших, как и об их мотивах, нет.
Двух террористов в Анкаре ликвидировали. Ещё один жив и продолжает удерживать заложников, передают турецкие СМИ.
По некоторым данным, боевики были вооружены АКС-74У, пистолетами и пятью американскими гранатами.
Также эвакуировали пятерых пострадавших.
UPD:
Глава МВД Турции Али Ерликая сообщил, что число погибших в результате теракта в Анкаре выросло до пяти, число пострадавших — до 22.
Руководитель Государственного департамента США Энтони Блинкен осудил теракт в Анкаре.
«Соединенные Штаты поддерживают нашего союзника Турцию и решительно осуждают сегодняшний теракт. Мои мысли с жертвами и их семьями», — заявил Блинкен.
Турецкие официальные лица заявили, что за терактом в Анкаре могут стоять члены признанной террористической «Рабочей партии Курдистана».