Google Chrome’ni sotish va AQSH Adliya vazirligining boshqa choralaridan qochish uchun yon berishlarni taklif qildi
Google Chrome brauzerini sotish va AQSH Adliya vazirligi tomonidan talab qilinadigan boshqa sanksiyalardan qochish uchun bir qator imtiyozlarni taklif qildi, chunki kompaniya internet qidiruv bozorini monopollashtirishda aybdor deb topildi.
Surat: Reuters.com
Federal sud kompaniyani internet-qidiruv bozorini noqonuniy monopoliya qilishda aybdor deb topgandan so‘ng, Google Chrome brauzerini sotish va AQSH Adliya vazirligi tomonidan taklif qilingan boshqa qat’iy choralardan qochish uchun yon berishga tayyorligini bildirdi. Bunga qurilma va brauzerlarda birlamchi Google qidiruv tizimini o‘rnatish kiradi.
Google takliflari orasida uch yilga qidiruv tizimini birlamchi o‘rnatish majburiyatini yuklaydigan qurilma ishlab chiqaruvchilari bilan shartnomalardan voz kechish, shu jumladan Apple bilan har yili 18-20 milliard dollar to‘laydigan shartnoma ham bor. Shuningdek, foydalanuvchilarga standart qidiruv tizimini yiliga kamida bir marta o‘zgartirishga ruxsat berish va brauzerlarga Google’ni birlamchi qidiruv tizimi sifatida o‘rnatish huquqini qoldirish taklif qilinmoqda. Kompaniya, shuningdek, o‘zining Gemini chat-botini Chrome orqali majburiy tarqatishni uch yilga to‘xtatishga tayyor.
Adliya vazirligi, o‘z navbatida, yanada qat’iy choralar ko‘rishni, jumladan, Chrome brauzerini sotishni, Android operasion tizimini cheklashni va Google’ni standart qidiruv tizimi sifatida o‘rnatishni 10 yilga uzaytirishni talab qilmoqda. Vazirlik internet-qidiruv bozorida raqobatni tiklash uchun Google biznesining bo‘linishi zarur deb hisoblaydi. Sud jarayoni 2025-yil 22-aprelda boshlanadi.

Компания Google выразила готовность пойти на уступки, чтобы избежать продажи браузера Chrome и других жестких мер, предложенных Министерством юстиции США, после того как федеральный суд признал компанию виновной в незаконной монополизации рынка интернет-поиска. Это включает установку поисковика Google по умолчанию на устройствах и в браузерах.
Среди предложений Google — отказ от контрактов с производителями устройств, обязывающих устанавливать поисковик по умолчанию, на три года, включая соглашение с Apple, за которое компания платит $18–20 миллиардов ежегодно. Также предлагается разрешить пользователям менять стандартную поисковую систему минимум раз в год и оставить за браузерами право устанавливать Google в качестве поисковика по умолчанию. Компания также готова приостановить обязательное распространение своего чат-бота Gemini через Chrome на три года.
Минюст, в свою очередь, требует более жестких мер, включая продажу браузера Chrome, ограничение для операционной системы Android и продление запрета на установку Google как поисковой системы по умолчанию на 10 лет. Министерство считает, что разделение бизнеса Google необходимо для восстановления конкуренции на рынке интернет-поиска. Судебное разбирательство начнется 22 апреля 2025 года.