“Turkman Airlines” samolyotlari 2025-yil fevraligacha Moskvaga uchmaydi. Avvalroq bir nechta xorijiy aviakompaniyalar halokatga oid tergov ishlari olib borilishi munosabati bilan Rossiyaga parvozlarni to‘xtatgan edi. Ular orasida AZAL, Qazaq Air, El Al va Flydubai bor. UzAirways jadval bo‘yicha uchayotganini ma’lum qildi.
Foto: Yegor Aleyev/ТАСС
“Turkmaniston havo yo‘llari” Ashxobod va Moskva o‘rtasidagi aviaqatnovlar 2025-yil yanvar oyi oxirigacha vaqtincha to‘xtatilganini e’lon qildi.
“Turkmaniston” aviakompaniyasining rasmiy bayonotida 2024-yil 30-dekabrdan 2025-yil 31-yanvargacha Ashxobod–Moskva–Ashxobod yo‘nalishi bo‘yicha muntazam aviaqatnovlar vaqtincha to‘xtatilishi ma’lum qilingan. Yo‘lovchilarga chiptalar qiymatini to‘liq qaytarish imkoniyati taqdim etiladi.
Reyslar bekor qilinishining sabablari aniqlashtirilmagan.
Avvalroq 25-dekabr kuni Qozog‘istonning Aktau shahri yaqinida “Ozarbayjon havo yo‘llari” (AZAL) aviakompaniyasining Embrayer 190 yo‘lovchi samolyoti bilan sodir bo‘lgan halokatni tekshirish munosabati bilan bir nechta xorijiy aviakompaniyalar Rossiyaga parvozlarni to‘xtatgan edi. Ular orasida AZALning o‘zi (Baku shahridan Rossiyaning 10 ta shahriga parvozlarni bekor qildi), shuningdek, Qozog‘istonning Qazaq Air (Astanadan Yekaterinburgga), Isroilning El Al (Tel-Avivdan Moskvaga), arab Flydubai (Dubaydan Sochi va Suv vazirligiga).
Bundan tashqari, 28 dekabr kuni “Milliy tiklanish” partiyasi yetakchisi Alisher Qodirov Oqtovdagi voqealar fonida UzAirways birinchi navbatda vatandoshlar xavfsizligini o‘ylashi kerakligini aytdi. Aviatashuvchi ayni paytda Rossiya shaharlariga, jumladan, Maxachkala va Grozniyga barcha reyslar jadval asosida amalga oshirilayotganini ma’lum qildi.
Bokudan Grozniyga ketayotgan Embrayer 190 bortida 67 kishi, shu jumladan besh nafar ekipaj a’zosi bo‘lgan. Grozniyga qo‘nishga bir necha urinishdan so‘ng samolyot Aktau tomon yo‘l oldi. U ayeroportga uch kilometrcha qolganda halokatga uchradi. So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, 38 kishi halok bo‘lgan.
Ozarbayjon raqamli rivojlanish va transport vaziri Rashad Nabiyevning so‘zlariga ko‘ra, samolyot parchalari va guvohlarning ko‘rsatmalari “tashqi aralashuv” bo‘lganini taxmin qilishga imkon beradi.
Halokat sodir bo‘lgan kuni Grozniy ayeroporti hududidagi vaziyat “juda murakkab” edi, dedi Rosaviatsiya rahbari Dmitriy Yadrov. Uning so‘zlariga ko‘ra, Ukraina dronlari Grozniy va Vladikavkazning fuqarolik infratuzilmasiga “terroristik hujumlar uyushtirgan”, shu munosabat bilan “barcha havo kemalarining ko‘rsatilgan hududdan zudlik bilan chiqib ketishini” nazarda tutuvchi “Gilam” rejimi joriy etilgan. Yadrov, shuningdek, Checheniston poytaxti ayeroporti hududida “zich tuman borligi, 500 metr balandlikda ko‘rinmaslik”ni aytdi.

«Туркменские авиалинии» объявили о временном прекращении авиасообщения между Ашхабадом и Москвой до конца января 2025 года.
В официальном заявлении авиакомпании «Туркменистан» сообщается, что с 30 декабря 2024 года по 31 января 2025 года регулярные рейсы по маршруту Ашхабад — Москва — Ашхабад будут временно приостановлены. Пассажирам предлагается возможность полного возврата стоимости билетов.
Причины отмены рейсов не уточняются.
Ранее несколько иностранных авиакомпаний приостановили полёты в Россию в связи с расследованием катастрофы с пассажирским самолётом Embraer 190 авиакомпании «Азербайджанские авиалинии» (AZAL), произошедшей вблизи казахстанского города Актау 25 декабря. Среди них сама AZAL (отменила полёты из Баку в 10 городов России), а также казахстанская Qazaq Air (из Астаны в Екатеринбург), израильская El Al (из Тель-Авива в Москву), арабская Flydubai (из Дубая в Сочи и Минводы).
Кроме того, 28 декабря лидер партии «Миллий тикланиш» Алишер Кадыров заявил о том, что UzAirways в первую очередь должны думать о безопасности соотечественников на фоне событий, произошедших в Актау. Авиаперевозчик ответил, что на данный момент все рейсы в города России, включая Махачкалу и Грозный, выполняются по расписанию.
На борту Embraer 190, который следовал из Баку в Грозный, находились 67 человек, включая пять членов экипажа. После нескольких попыток совершить посадку в Грозном самолёт направился в Актау. Не долетев до аэропорта около трёх километров, он потерпел крушение. По последним данным, погибли 38 человек.
Обломки самолёта и показания свидетелей позволяют предположить, что имело место «внешнее вмешательство», как сообщил министр цифрового развития и транспорта Азербайджана Рашад Набиев.
В день катастрофы обстановка в районе аэропорта Грозный была «весьма сложной», как заявил глава Росавиации Дмитрий Ядров. По его словам, украинские беспилотники «совершали террористические атаки на гражданскую инфраструктуру» Грозного и Владикавказа, в связи с чем вводился режим «Ковер», предусматривающий «немедленный уход всех воздушных судов из указанного пространства». Также Ядров сообщил, что в районе аэропорта чеченской столицы был «плотный туман, на высоте 500 метров не было видимости».