11-fevral kuni Transparency International xalqaro korrupsiyaga qarshi tashkiloti 2024-yil uchun Korrupsiyani qabul qilish indeksini (Corruption Perception Index) eʼlon qildi.
Tashkilot natijalariga koʻra, Oʻzbekiston ehtimoliy 100 balldan 32 ball toʻpladi (180 mamlakat ichida 121-oʻrin). Bu oʻtgan yilga nisbatan 1 ballga kam.
“Korrupsiyaga qarshi qator tashabbuslarga qaramay, mamlakat korrupsiya xavfi yuqori boʻlgan hududda qolishda davom etmoqda. Ushbu koʻrsatkich Oʻzbekistonda korrupsiya darajasi davlat va fuqarolik jamiyati tomonidan qatʼiy choralar koʻrishni talab qiladigan jiddiy muammo boʻlib qolayotganini koʻrsatadi”, — deyiladi tashkilot xabarida.
IHK qanday tuziladi
Korrupsiyani qabul qilish indeksi mamlakatlarning davlat sektoridagi korrupsiya reytingidir. Reyting ekspertlar va biznes hamjamiyatining baholari asosida tuziladi, oddiy fuqarolarning fikri inobatga olinmaydi. INI 13 ta turli manbalar asosida tuziladi, ularning har biri korrupsiya darajasini maʼlum mezonlar boʻyicha tahlil qiladi.
Reytingdagi oʻrin toʻplangan ballar soni kabi muhim emas, deb taʼkidlaydi tashkilot. 50 balldan past ball olgan davlatlar yuqori korrupsiyalashgan hisoblanadi.
Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasida eng yaxshi natijani Gruziya koʻrsatdi — 49-oʻrin (53 ball). Qozogʻiston 40 ball bilan 88-oʻrinni egalladi.
Bu yil ham reyting yetakchisi Daniya (90 ball) boʻldi. Undan keyingi oʻrinlarni Finlyandiya (87) va Singapur (84) egallagan.
Roʻyxat oxirida Suriya va Venesuela (12-10 ball), Somali (179-oʻrin, 9 ball) va Sudan (180-oʻrin, 8 ball) joylashdi.

11 февраля Международная антикоррупционная организация Transparency International опубликовала Индекс восприятия коррупции (Corruption Perception Index) за 2024 год.
По итогам организации Узбекистан набрал 32 балла из возможных 100 (121 место из 180 стран). Это на 1 балл меньше по сравнению с прошлым годом.
«Несмотря на ряд антикоррупционных инициатив, страна продолжает оставаться в зоне высокого риска коррупции. Этот показатель демонстрирует, что уровень коррупции в Узбекистане остается серьезной проблемой, требующей решительных мер со стороны государства и гражданского общества», — отмечают в организации.
Как составляется ИВК
Индекс восприятия коррупции — это рейтинг коррумпированности стран в государственном секторе. Рейтинг составляется на основе оценок экспертов и бизнес-сообщества, а мнение рядовых граждан в расчет не берется. CPI строится на 13 разных источниках, каждый из которых анализирует уровень коррупции по определенным критериям.
Место в рейтинге не так важно, как количество набранных баллов, отмечают в организации. Страны, получившие ниже 50 баллов, считаются высоко коррумпированными.
Лучший результат в регионе Восточной Европы и Центральной Азии, куда входят 19 стран (включая Узбекистан) показала Грузия — 49 место (53 балла). Казахстан с 40 баллами расположился на 88 позиции.
Лидером рейтинга в этом году вновь стала Дания (90 баллов). За ней следуют Финляндия (87) и Сингапур (84).
В конце списка разместились Сирия и Венесуэла (12-10 баллов), Сомали (179 место, 9 баллов) и Судан (180 место, 8 баллов).