Belarus prezidenti Aleksandr Lukashenko Putindan uning mamlakatida yangi qurol-yarogʻ tizimlari, jumladan, “Oreshnik” raketa komplekslarini joylashtirishni soʻradi. “Bu kelgusi yilning ikkinchi yarmida amalga oshiriladi”, — deya qoʻshimcha qildi u.
PC-24 “Yars” qattiq yoqilgʻili qitʼalararo ballistik mobil raketaga ega strategik raketa majmuasi. Uning asosida “Oreshnik” yasalgan.
Rossiya Belarusga “Oreshnik” raketa kompleksini yetkazib beradi. Bu haqda “Belta” xabar berdi.
Lukashenko Belarusning gʻarbiy chegaralari va qoʻshni Ukrainadagi vaziyatdan xavotir bildirdi.
“Men sizlardan ommaviy ravishda yangi qurol-yarogʻ tizimlari va, birinchi navbatda, ”Oreshnik Belarus hududida joylashtirilishini soʻramoqchiman. Bu baʼzi odamlarni tinchlantirgan boʻlardi”, — dedi Aleksandr Lukashenko.
Vladimir Putin bu soʻrovlar qondirilishini vaʼda qildi. “Bunday majmualarni joylashtirish mumkin”, — dedi u. — Bu kelgusi yilning ikkinchi yarmida amalga oshiriladi.
“Oreshnik” — Rossiyaning eksperimental koʻchma yer osti raketa majmuasi va xuddi shu nomdagi oʻrta masofali ballistik raketa boʻlib, uning nomini birinchi marta 2024-yil 21-noyabrda Rossiya prezidenti Vladimir Putin Rossiya Ukrainaga bostirib kirishi paytida Dneprga raketa hujumidan keyin aytgan. Dunyodagi birinchi oʻrta masofali bosh qismi ajralgan raketa.
The Moscow Times jurnalistlarining maʼlum qilishicha, oʻrta masofali raketa zarbasi Gʻarb davlatlari rahbariyati va aholisini qoʻrqitish boʻyicha Rossiya harbiylari va maxsus xizmatlari tomonidan Ukrainaga uzoq masofali raketalar bilan zarba berishga ruxsat berilishiga javoban oʻtkazilgan targʻibot kampaniyasining bir qismi boʻlib, Gʻarbni Moskva talablariga boʻysundirish maqsadida amalga oshirilgan.

Россия поставит Беларуси ракетный комплекс «Орешник». Об этом сообщает БЕЛТА.
Лукашенко выразил беспокойство относительно ситуации на западных границах Беларуси и в соседней Украине.
«Я хочу публично попросить вас, чтобы новые системы вооружения и, прежде всего, "Орешник" были размещены на территории Беларуси. Это успокоило бы некоторые умы», — сказал Александр Лукашенко.
Владимир Путин пообещал, что эти запросы будут удовлетворены. «Размещение таких комплексов возможно», — заявил он. — Это станет возможным во второй половине следующего года».
«Орешник» — российский экспериментальный подвижный грунтовый ракетный комплекс и одноимённая баллистическая ракета средней дальности, название которой впервые произнёс 21 ноября 2024 года президент России Владимир Путин после ракетного удара по Днепру в ходе российского вторжения в Украину. Первая в мире ракета средней дальности с разделяющейся головной частью.
Как сообщили журналисты The Moscow Times, удар ракетой средней дальности был частью пропагандистской кампании запугивания руководства и населения стран Запада, проведенной российскими военными и спецслужбами в ответ на разрешение Украине наносить удары по России дальнобойными ракетами с целью заставить Запад подчиниться требованиям Москвы.